Güncel

Dersim ve Malatya’da kadınlar İstanbul Sözleşmesi için sokaktaydı

Malatya ve Dersim'de kadınlar "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" diyerek sokağa çıktı.

Malatya ve Dersim’de kadınlar “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyerek sokağa çıktı. Eylemlerde çok sayıda kadının sözleşmenin gerekleri yerine getirilmediği için katledildiği vurgulandı, sözleşmeden çıkılmasına yönelik kararın geri alınması istendi.

Dersim Kadın Platformu yürürlükten kaldırılan İstanbul Sözleşmesine dair Seyit Rıza Meydan’ında basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı platform adına Nurşat Yeşil okudu. Yeşil, ataerkil güç ilişkilerinden beslenen eril şiddetin her gün daha vahşi yöntemlerle can almaya devam ettiğini dile getirdi.

Şiddetten kurtulmak için kolluğa ve yargıya başvuran kadınların yetersiz alınan ya da alınmayan önlemler nedeniyle korunamaması kadınları daha fazla çaresizliğe ittiğini söyleyen Yeşil, “Hal böyleyken kadınların uzun yıllar emek vererek,  bedeller ödeyerek sahip oldukları koruyucu yasaların iktidar temsilcileri ve gerici basın üzerinden sürekli olarak yalan yanlış bilgilerle hedefe konması yeni kadın cinayetlerine açık davetiye sunmaktadır.

Uzunca bir süredir 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesinin tartışılmaya açılması kadınlara yönelik geliştirilen ideolojik saldırıların önemli bir parçasıdır. İstanbul sözleşmesi; kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi, kadınların her türlü şiddetten korunması, şiddet faillerinin kovuşturulması, yargılanması ve cezalandırılması için en ince ayrıntısına kadar titizlikle hazırlanmış ilk uluslararası sözleşmedir.” dedi.

Malatya Demokratik Kadın Platformu İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepki göstermek için  Malatya Postane Meydanı’nda sessiz eylem düzenledi. Eylem sonrası  yapılan basın açıklamasını kadın platformu adına Berfin Güler okudu.

Sözleşmenin feshinden sonra yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çeken Güler: ”Bir gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile fesih kararı verilen İstanbul Sözleşmesi, biz kadınlar için hayati önem taşıyor. Fesih kararının duyurulması ile kadın cinayetleri artarak devam etti. 2021 yılının ilk üç ayında tam 88 kadın katledildi.

Arkadaşlarımızın ellerinde tuttukları kağıtlarda, çoğunlukla eşleri tarafından öldürülen kadınlardan sadece bir kısmının adları yazılı. Yaşanan bu cinayetler gün gün artmaya devam ediyor. Kadınların hakları ve hayatları güvence altında değil” diye konuştu.

İzmir’de HDP binasında yaşanan saldırıya da değinen Güler, saldırıda öldürülen Deniz Poyraz’ı da unutmayacaklarını, mücadelelerinde yaşatacaklarını dile getirdi.

Hakları ve yaşamları için mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Güler, ”Kadınların, çocukların, yaşlıların, LGBTİ+ bireylerin haklarını ve hayaatlarını güvence altına alan İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kabul edilemez. Bugün, burada fesih kararına karşı tepkimizi sessiz bir eylemle dile getireceğiz. Bu suskunluğumuz, çok şey anlatıyor. Mücadelemiz her alanda, her şekilde devam edecek” dedi.

Açıklama sonrası 10 dakika sessiz duran kadınlar, son olarak yarın İstanbul’da yapılacak eyleme de çağrı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu