Güncel

Hapishanelerdeki açlık grevi 167’nci gününde

Hapishanelerde süren hak ihlalarine ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılarak süren tecride karşı başlatılan açlık grevi eylemi 167’nci gününde.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması ve hapishanelerinde artan hak ihlallerinin son bulması talebiyle PKK’li ve PAJK’lı tutsakların 27 Kasım 2020’de başlattıkları açlık grevi devam ediyor.

Süresiz-dönüşümlü açlık grevi, 167’nci gününe girdi. Eylemi, 34’üncü grup sürdürüyor.

Öte yandan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV),  Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MA-TUHAYDER) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubesi’nden temsilcilerle oluşturulan Açlık Grevi İzleme Heyeti,  4-10 Mayıs tarihleri arasında Marmara Bölgesi’nde bulunan cezaevlerine ziyaretlerde bulundu.

Ziyaretlerin ardından dün hazırladıkları raporu açıklamayan heyet, yaklaşık 12 hapishanede 612 tutsağın açlık grevinde olduğu bilgisini paylaşarak, Adalet Bakanlığı’na, taleplerin bir an önce karşılanması için çağrıda bulundu.

Maxmur’da 146’ncı gün

Türkiye ve bölgedeki hapishanelerinde açlık grevinde olan tutsakların taleplerine dikkat çekmek amacıyla Maxmur’da bulunan Şehit Rüstem Cudi Mülteci Kampı’nda İştar Meclisi öncülüğünde başlatılan açlık grevi eylemini de dün 74’üncü grup devralmıştı. Eylem bugün 146’ncı gününde.

Yunanistan’da açlık grevi 129’uncu gününde

Yunanistan’daki Lavrio Kampı’nda da açlık grevindeki tutsaklara destek amacıyla başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi 129’uncu gününde devam ediyor.

Kamptaki açlık grevi, Devrimci Gençlik Hareketi (TCŞ-Tevgera Ciwanên Şoreşger), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Kurdistan a Ewropa) ve Navenda Çanda Kürdistan (Kürt Kültür Merkezi) öncülüğünde yürütülüyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu