GüncelKadın

Kadınlar Birlikte Güçlü: Deniz’in hesabını sokakta soracağız

KBG, katledilen Deniz Poyraz için HDP İstanbul İl Örgütü'ne taziye ziyaretinde bulundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, İzmir’de faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz anısına il binasında taziyeleri kabul ediyor.

Parti binasının girişine Deniz Poyraz’ın fotoğrafları, sarı-kırmızı-yeşil renklerde poşu, mumlar ve karanfillerin de yer aldığı bir köşe kuruldu. HDP İl Örgütü, gün içinde baş sağlığı dileklerini toplantı salonunda kabul ediyor.

Salonda da Poyraz’ın fotoğrafının ve karanfillerin yer aldığı bir köşe kuruldu.

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün (KGB) taziyesini HDP İstanbul Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı ile HDP İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Beser Çelik kabul etti.

Kadınlar Birlikte Güçlü’den Tülay Korkutan “Sözün bittiği yer. Bu saldırıların neden olduğunu biliyoruz yıllardır, HDP hedef gösteriliyor. Biz kadınlar hedef gösterilme sonucu ve faillerin cezasız kaldığı çok iyi biliyoruz. Biz kadınlar olarak HDP’nin yanında, mücadele içindeyiz, yan yana olmaya devam edeceğiz” denildi.

Elif Bulut: “Deniz Poyraz şahsında kadına yönelik bir katliam gerçekleşti”

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut da bir arada olmanın ve dayanışmanın son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Bulut, “Buradaki mesele bir dönem noktası. Hepimize ortak bir mesaj veriyorlar. Kurmak istediğimiz güzel olan ne varsa hepsinin karşısında düşman zihniyet var. Mücadelenin dinamikleri belki ayrı ayrıydı ama kadınlar birleştirdi” ifadelerini kullandı.

“Ötekiler olarak bir aradayız. Hem daha çok cesaret veriyor hem de bir şeyleri değiştirebileceğimizi görüyoruz” diyen Bulut tüm saldırılara karşı Deniz Poyraz şahsında mücadele edeceklerini, sokakta İstanbul Sözleşmesi’ni savunacaklarını söyledi.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da, “Tarih kadınların özgün mücadelesiyle Ortadoğu’da yol bulacaktır. Deniz Poyraz şahsında kadına yönelik bir katliam gerçekleşti” diye konuştu.

Deniz Poyraz’ı kaybetmenin derin acısını yaşadıklarının altını çizen HDP İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Beser Çelik, “Yıllardır birlikte mücadele ediyoruz kazanımlarımıza dair. Bir kadın arkadaşımız yanımızdan eksilmesin d iye alanlarda mücadele ediyoruz. Partimizi hedef gösterirken bizler gibi sahada olan kadın arkadaşımız yaşamını yitirdi” dedi.

Mücadelenin engellenmek istendiğine dikkat çeken Çelik, aksine daha da örgütlü şekilde sahada olmaya ve mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Deniz Poyraz ölümsüzdür

Taziyenin ardından KGB, parti binası önünde açıklama yaptı. Basın metnini okuyan Feride Eralp, Deniz Poyraz’ın nasıl katledildiğini hatırlattı.

Tetiği çekenin tek kişi olmadığının altın çizen Eralp, “Çünkü biz kadınlar bu şiddeti çok iyi tanıyoruz. Bayrak önünde fotoğraf çektirenlerin veya iktidarla ilişkisi olanların nasıl korunup kollandığını, işledikleri suçların hesabının sorulmadığını Ümit Can Uygun’dan, Şirin Ünal’dan, Zaynal Abarakov’dan, Musa Orhan’dan biliyoruz” dedi.

Erkek devlet şiddetinin karşısında en büyük güçlerinin kadın dayanışması olduğunu söyleyen Eralp, “Savaş, rant, talan ve Kürt düşmanlığında birleşerek yolsuzluk, yoksulluk ve şiddet üretenlere, paramiliter çetelere güvenerek canımız pahasına iktidarını sürdürmeye kalkışanlara karşı biz kadınlar hep buradaydık, burada olmaya devam edeceğiz. HDP’yle dayanışma içindeyiz ve yanındayız. Bu savaş düzenine karşı birlikte mücadele ediyoruz. Herkesi de dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz. Barıştan, İstanbul Sözleşmesi’nden, hayatlarımızdan, birbirimizden vazgeçmiyoruz. Bir kişi daha eksilmemek için susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” diye vurguladı.

Eylemde Deniz Poyraz’ın ismi söylendi ve “Burada” denildi. Daha sonra atılan, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Jin jiyan azadi”, “Kadınlar birlikte güçlü” sloganlarıyla ve alkışlarla sona erdi. (Kaynak: ETHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu